Zdrowe soki bez cukru – 6 propozycji

0
230

Soki i napoje owocowe kupowane w sklepach zawierają w sobie cukier, nawet te, które mają w nazwie naturalne. Niestety dokładne przeczytanie składu uświadamia, że zawartość cukru jest znacznie wyższa, niż wynikałoby to z naturalnej jego zawartości w owocach. To niestety obniża wartości zdrowotne soku, duża zawartość fruktozy szkodliwa jest nie tylko dla diabetyków, ale dla także dla każdego konsumenta.

Owoce są słodkie

Nawet kwaśne w smaku owoce zawierają w sobie cukier. Jego ilość jest bardzo zróżnicowana i waha się od 2 do nawet 75%. Najmniej zawierają go cytrusy, owoce jagodowe, arbuzy. Najwięcej figi, mango, owoce suszone. Cukier zawarty w owocach to fruktoza, czyli cukier prosty. Owoce mają niski indeks glikemiczny i nie podnoszą stężenia glukozy we krwi, dlatego mogą jeść je także diabetycy. Oczywiście powinni wybierać te o mniejszej zawartości fruktozy.

Jeszcze mniej cukru zawierają warzywa, dlatego dietetycy zalecają łączenie owoców i warzyw w sokach i koktajlach. Poza walorami smakowymi dostarczą organizmowi wiele cennych składników jak witaminy, minerały, antyoksydanty. W sposób naturalny zwiększają odporność organizmu i chronią go przed licznymi chorobami.

sok z owoców

Sok z sokowirówki

Zarówno pod względem smakowym jak i odżywczym najlepsze są świeże soki przyrządzane samodzielnie w domuTakie napoje są idealne dla osób chorych na cukrzycę czy będących na diecie. Do tego potrzebna jest sokowirówka. Wybór na rynku jest duży tak pod względem cenowym, jak i pod względem funkcjonalnym. Każdy więc może dobrać sokowirówkę do swoich potrzeb.

Małe modele

Oczywiście chodzi o rozmiary sokowirówki a nie jej moc. W urządzeniach o małej mocy będzie można przygotować sok tylko z miękkich owoców. Uniwersalna sokowirówka powinna mieć moc przynajmniej 800 W, sito ze stali nierdzewnej oraz pojemnik na odpady. Takie urządzenie posłuży kilka lat, a przygotowanie soku zajmie zaledwie kilka minut. Wybraliśmy w tej kategorii trzy modele o najlepszych właściwościach użytkowych.

  • Zelmer JE 1200 – pojemnik na odpady (1,5 l) w zupełności wystarczy na przygotowanie soku dla dwóch osób, duży otwór umożliwia wyciskanie soku bez konieczności krojenia owoców, 2 rodzaje prędkości, łatwa w myciu.
  • Berlinger MAX 1100W – bardzo mocne urządzenie, możliwość wybrania prędkości obrotów, zabezpieczenie przed przegrzaniem,

Sokowirówki dla rodzin

Wykonanie soku dla całej rodziny za jednym razem nie jest łatwe, chodzi przede wszystkim o pojemnik na odpady. Najwygodniejszy byłby taki o pojemności 2 litrów, i wcale nie trzeba więcej miejsca na blacie kuchennym.

  • Philips HR 1922 – mimo niewielkich rozmiarów można przygotować 2 l soku bez opróżniania pojemnika na odpady, duży otwór na owoce pozwala wkładać je w całości, posiada blokadę kapania, możliwość regulowania gęstości soku, mimo dużej mocy (1200W) pracuje cicho, posiada funkcję wstępnego czyszczenia.
  • Philips HR 1918 – posiada wszystkie funkcje modelu HR 1922, ale silnik ma mniejszą moc (1000 W) i mniejszy otwór na owoce i warzywa.
  • Bosch MES 25 AO – znacznie tańsza od modeli powyżej, silnik ma moc 700 W, dwa rodzaje prędkości, pojemnik na odpady i sok, blokada kapania.

Sprawdź również ranking polecanych sokowirówek 2019!

Sok z wyciskarki

Wyciskarki często nazywane są sokowirówkami wolnoobrotowymi. Ta ostatnia powstała na użytek klientów, w celach marketingowych. Co prawda oba urządzenia służą do uzyskania soku, ale zasada działania urządzeń jest zupełnie inna, inny jest też uzyskany sok.

Podstawowe różnice między sokowirówką a wyciskarką

Sokowirówki służą do szybkiego przygotowania soków. Szybkie obroty sita pozwalają łatwo uzyskać sok nawet z najtwardszych owoców i warzyw. Sok jest bardzo klarowny, niestety odpadów jest sporo i zostaje w nich wiele cennych składników odżywczych.

W wyciskarkach zamiast sita zastosowany został ślimak, podobny jak w maszynkach do mięsa. Wolne obroty dokładnie miażdżą owoce i warzywa, ilość uzyskanego soku jest większa, ale sok nie jest klarowny, zawiera za to więcej składników odżywczych.

Walory soków z wyciskarki

Wolne obroty wyciskarek pozwalają na uzyskanie świeżego soku ze wszystkich rodzajów owoców i warzyw. Sok ten zawiera wiele cennych składników odżywczych i jest bardzo zdrowy. Jest natomiast bardzo gęsty, nie jest klarowny. Dla wielu osób (zwłaszcza dzieci) jest to największa wada.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here