Zdrowe soki bez cukru – 6 propozycji

Soki i napoje owocowe kupowane w sklepach zawierają w sobie cukier, nawet te, które mają w nazwie naturalne. Niestety dokładne przeczytanie składu uświadamia, że zawartość cukru jest znacznie wyższa, niż wynikałoby to z naturalnej jego zawartości w owocach. To niestety obniża wartości zdrowotne soku, duża zawartość fruktozy szkodliwa jest nie tylko dla diabetyków, ale dla także dla każdego konsumenta.

Owoce są słodkie

Nawet kwaśne w smaku owoce zawierają w sobie cukier. Jego ilość jest bardzo zróżnicowana i waha się od 2 do nawet 75%. Najmniej zawierają go cytrusy, owoce jagodowe, arbuzy. Najwięcej figi, mango, owoce suszone. Cukier zawarty w owocach to fruktoza, czyli cukier prosty. Owoce mają niski indeks glikemiczny i nie podnoszą stężenia glukozy we krwi, dlatego mogą jeść je także diabetycy. Oczywiście powinni wybierać te o mniejszej zawartości fruktozy.

Jeszcze mniej cukru zawierają warzywa, dlatego dietetycy zalecają łączenie owoców i warzyw w sokach i koktajlach. Poza walorami smakowymi dostarczą organizmowi wiele cennych składników jak witaminy, minerały, antyoksydanty. W sposób naturalny zwiększają odporność organizmu i chronią go przed licznymi chorobami.

sok z owoców

Sok z sokowirówki

Zarówno pod względem smakowym jak i odżywczym najlepsze są świeże soki przyrządzane samodzielnie w domuTakie napoje są idealne dla osób chorych na cukrzycę czy będących na diecie. Do tego potrzebna jest sokowirówka. Wybór na rynku jest duży tak pod względem cenowym, jak i pod względem funkcjonalnym. Każdy więc może dobrać sokowirówkę do swoich potrzeb.

Małe modele

Oczywiście chodzi o rozmiary sokowirówki a nie jej moc. W urządzeniach o małej mocy będzie można przygotować sok tylko z miękkich owoców. Uniwersalna sokowirówka powinna mieć moc przynajmniej 800 W, sito ze stali nierdzewnej oraz pojemnik na odpady. Takie urządzenie posłuży kilka lat, a przygotowanie soku zajmie zaledwie kilka minut. Wybraliśmy w tej kategorii trzy modele o najlepszych właściwościach użytkowych.

  • Zelmer JE 1200 – pojemnik na odpady (1,5 l) w zupełności wystarczy na przygotowanie soku dla dwóch osób, duży otwór umożliwia wyciskanie soku bez konieczności krojenia owoców, 2 rodzaje prędkości, łatwa w myciu.
  • Berlinger MAX 1100W – bardzo mocne urządzenie, możliwość wybrania prędkości obrotów, zabezpieczenie przed przegrzaniem,

Sokowirówki dla rodzin

Wykonanie soku dla całej rodziny za jednym razem nie jest łatwe, chodzi przede wszystkim o pojemnik na odpady. Najwygodniejszy byłby taki o pojemności 2 litrów, i wcale nie trzeba więcej miejsca na blacie kuchennym.

  • Philips HR 1922 – mimo niewielkich rozmiarów można przygotować 2 l soku bez opróżniania pojemnika na odpady, duży otwór na owoce pozwala wkładać je w całości, posiada blokadę kapania, możliwość regulowania gęstości soku, mimo dużej mocy (1200W) pracuje cicho, posiada funkcję wstępnego czyszczenia.
  • Philips HR 1918 – posiada wszystkie funkcje modelu HR 1922, ale silnik ma mniejszą moc (1000 W) i mniejszy otwór na owoce i warzywa.
  • Bosch MES 25 AO – znacznie tańsza od modeli powyżej, silnik ma moc 700 W, dwa rodzaje prędkości, pojemnik na odpady i sok, blokada kapania.

Sprawdź również ranking polecanych sokowirówek 2019!

Sok z wyciskarki

Wyciskarki często nazywane są sokowirówkami wolnoobrotowymi. Ta ostatnia powstała na użytek klientów, w celach marketingowych. Co prawda oba urządzenia służą do uzyskania soku, ale zasada działania urządzeń jest zupełnie inna, inny jest też uzyskany sok.

Podstawowe różnice między sokowirówką a wyciskarką

Sokowirówki służą do szybkiego przygotowania soków. Szybkie obroty sita pozwalają łatwo uzyskać sok nawet z najtwardszych owoców i warzyw. Sok jest bardzo klarowny, niestety odpadów jest sporo i zostaje w nich wiele cennych składników odżywczych.

W wyciskarkach zamiast sita zastosowany został ślimak, podobny jak w maszynkach do mięsa. Wolne obroty dokładnie miażdżą owoce i warzywa, ilość uzyskanego soku jest większa, ale sok nie jest klarowny, zawiera za to więcej składników odżywczych.

Walory soków z wyciskarki

Wolne obroty wyciskarek pozwalają na uzyskanie świeżego soku ze wszystkich rodzajów owoców i warzyw. Sok ten zawiera wiele cennych składników odżywczych i jest bardzo zdrowy. Jest natomiast bardzo gęsty, nie jest klarowny. Dla wielu osób (zwłaszcza dzieci) jest to największa wada.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *