Soki owocowe z sokowirówki – czy są zdrowe?

0
207

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy zakup sokowirówki ma sens, warto przekonać się o tym, ile korzyści dla zdrowia i ogólnego funkcjonowania naszego organizmu, ma picie świeżo wyciskanych soków. Soki sklepowe to bez wątpienia nie jest to samo. Zostały one poddane pasteryzacji, aby mogły mieć długi termin przydatności. Niestety, ale wysoka temperatura pasteryzacji pozbawia napoje większości odżywczych wartości. Bardzo często są one dodatkowo rozwadniane wodą, produkowane z zagęszczonych soków, mają dodatek cukrów lub słodzików. Nie warto ich kupować. Znacznie lepszym rozwiązaniem, a zarazem tańszym, jest korzystanie z domowej sokowirówki.

Zastrzyk zdrowia

Jeśli decydujemy się na świeżo wyciskane soki, fundujemy naszemu organizmowi konkretną dawkę zdrowia. Napoje są pełne witamin, minerałów i żywych enzymów. Bardzo szybko znajdą się w naszym krwiobiegu.

Nasz organizm wykorzysta cenne substancje jako budulec do tworzenia nowych zdrowych komórek. Bez wątpienia codzienne picie zdrowych płynów szybko poprawi naszą odporność i samopoczucie. Sami możemy dowolnie wybierać swoje ulubione składniki.

pełnowartościowe soki

Dostarczenie składników odżywczych

Picie świeżo wyciskanych soków jest nierzadko jedyną drogą, aby dostarczyć naszemu organizmowi wystarczającej ilości budulca. Warto wiedzieć, że na 1 litr napoju przygotowanego w sokowirówce potrzebujemy ok. 1,5-2 kg produktu. Jak wiadomo, raczej nie jest łatwo zjeść 1,5 kg marchewek. Nasz organizm będzie musiał zużyć sporo energii, by to strawić i pozbyć się resztek. Bez wątpienia łatwiej jest wypić porcję warzyw niż ją zjeść.

Dawka błonnika

Minusem może być fakt, że wraz z sokiem dostarczymy mniejszej ilości błonnika. Z pewnością nadrobimy to jednak w ciągu dnia, np. spożywając zupy, sałatki. Same napoje nie służą dostarczaniu sporych ilości błonnika, za to dostarczają szybko świeżego budulca w dużych ilościach. Jeśli należysz do grona osób, które żywią się tradycyjną dietą i piją przetworzone soki z kartonu, istnieje spore ryzyko, że cierpisz na olbrzymie niedobory błonnika. Z kolei, gdy sporą wagę przykładasz do tego, co jesz, niedobory błonnika Ci nie grożą.

Ogromna różnorodność

Zaletą spożywania świeżo wyciskanych soków jest także to, że dostarczają do organizmu znacznie bardziej zróżnicowanych warzyw, traw, kiełków, owoców czy ziół. Przeważnie, jeśli dobieramy warzywa do posiłku, są one takie same. Robimy również te same sałatki czy zupy.

Sposób na niejadków

Napoje pozwalają na znacznie większą różnorodność. Niektórzy nie jadają w ogóle warzyw, bo ich nie lubią. Z kolei dzieci także niechętnie podchodzą do jedzenia warzyw. W napojach dużo łatwiej jest je podać. Sprawdź przepisy na soki dla dzieci i przygotuj bombę witaminową w domu.

Budulec najwyższej jakości

Napoje, które samodzielnie przygotujemy, pozwalają także na dostarczanie organizmowi budulca w niezmienionej formie, czyli takiego, który cechuje się najwyższą jakością. Jeśli należysz do grona osób, które starannie dobierają produkty do swoich posiłków, z pewnością wiesz, że nieprzetworzona forma jest lepszym wyborem. Świeże, żywe pokarmy powinniśmy spożywać kilka razy dziennie. “Gotowane” wcale nie oznacza “zdrowsze”.

zdrowy sok z truskawek

Surowa postać

Obecnie jemy praktycznie same gotowane czy smażone produkty. Soki pozwalają na ich spożywanie na surowo. To skuteczna i sprawdzona droga do naszej witalności. W obecności wysokiej temperatury, musimy liczyć się ze stratami cennych substancji odżywczych, w które są bogate warzywa i owoce.

Produkt najwyższej jakości

Soki to jedna z pięciu porcji warzyw czy owoców dziennie. Możemy dostarczyć do organizmu cennych substancji nawet wtedy, gdy jesteśmy w biegu. Tego rodzaju napój możemy mieć zawsze przy sobie i wypić, gdy dopadnie nas niewielki głód.

Codzienna porcja cennych substancji

Warto od najmłodszych lat uczyć dzieci, że dla zdrowia warto wypić choć raz dziennie świeżo wyciskany sok. Nawet, gdy ktoś nie jest miłośnikiem jedzenia warzyw, odpowiednio skomponowany koktajl może całkowicie odmienić jego zdanie.

Jak widać, korzyści z picia świeżo wyciskanych napojów jest całe mnóstwo. Możemy wykorzystywać sezonowe produkty, tworzyć własne, unikalne przepisy, cieszyć się wspaniałą przekąską gdziekolwiek zechcemy. Nie warto z tego rezygnować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here