Jak przechowywać świeże soki z sokowirówki?

0
347

Wyciskanie świeżego soku z owoców i warzyw we własnym domu to świetny sposób na zapewnienie sobie zdrowych napojów. Nie zawsze jednak możemy wypić cały przygotowany sok od razu. O ile nie jest to wielki problem w przypadku soków z wyciskarki, te z sokowirówek szybko się utleniają. Sprawia to, że nie można zbyt długo zwlekać z ich wypiciem. W niniejszym tekście przybliżymy, jak odpowiednio przechowywać soki z sokowirówki bez większej utraty ich właściwości.

Jakich pojemników używać do przechowywania soku?

Po wyciśnięciu większej ilości soku niż jesteśmy w stanie wypić od razu, trzeba przelać go do szczelnie zamykanych szklanych pojemników. Naczynia takie powinno się wypełniać w całości, aby w środku zostało możliwie najmniej powietrza. Dobrze jest też wybierać butelki czy słoiki wielkości jednej porcji. Pozwoli to uniknąć częstego otwierania pojemników i wpuszczania doń powietrza.
Powinno się natomiast unikać plastikowych lub metalowych naczyń, gdyż świeżo wyciśnięty sok może wchodzić z nimi w wydzielające toksyny reakcje.

szklana butelka na sok

Gdzie przechowywać świeży sok?

Przelany do odpowiednich pojemników nadmiar soku powinien trafić jak najszybciej do lodówki. Niska temperatura wydłuży okres przechowywania i zapobiegnie rozwojowi bakterii. Dzięki temu będziemy mieć przynajmniej kilka godzin na wypicie naszego soku. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy zostawiać takiego napoju w temperaturze pokojowej. Trzeba przy tym pamiętać, że okres przechowywania zależy w dużej mierze od źródła soku. Dla przykładu sok marchwiowy utlenia się bardzo szybko i bez odpowiedniego przechowywania traci swoje właściwości już po kilku godzinach. Owoce cytrusowe lub jabłka dają natomiast dużo trwalszy sok.
Jeśli zaś wiemy, że nie uda nam się spożyć soku w najbliższym czasie i musiałby stać w lodówce przez kilka dni, najlepiej będzie od razu go zamrozić. Nie jest to niestety rozwiązanie idealne, gdyż straci część składników odżywczych. Zawsze będzie to jednak lepsza opcja niż pozwolenie mu się zepsuć.

Jak wydłużyć trwałość soku z sokowirówki?

Jak już wspomnieliśmy na początku, soki z wyciskarki można przechowywać łatwiej i dłużej. Jest tak dlatego, iż w przeciwieństwie do sokowirówki nie oddziela ona całkowicie miąższu warzyw i owoców od soku. Jak miąższ wpływa na trwałość soku? To bardzo proste — zawiera błonnik, który hamuje utlenianie. Dlatego sok może stać tym dłużej w lodówce, im więcej błonnika zawiera. W związku z tym można wydłużyć czas przechowywania, dodając do soku część pozostałej po wyciskaniu pulpy. Poza tym błonnik wpływa pozytywnie na nasz poziom cholesterolu i cukru we krwi.
Podobne działanie do błonnika wykazuje też witamina C. Kwas askorbinowy jest często dodawany do żywności jako naturalny przeciwutleniacz. Prowadzi to do bardzo prostego wniosku — gdy chcemy przedłużyć trwałość naszego soku, możemy dodać do niego cytrusy. Dzięki temu nie tylko wydłużymy jego okres przydatności do spożycia, ale też zapewnimy sobie dodatkową dawkę witaminy C. Sprawdzi się tutaj zarówno pomarańcza, cytryna, jak i limonka. Trzeba jednak mieć na uwadze, że taki zabieg najprawdopodobniej wpłynie na smak napoju.

Podsumowanie

Owoce i warzywa to cenne źródło witamin i minerałów. Dzięki sokowirówkom i wyciskarkom można przyrządzać z nich pożywne soki w zaciszu własnego domu. Oczywiście taki sok smakuje najlepiej zaraz po wyciśnięciu. W tym momencie jest także najbardziej bogaty w składniki odżywcze. Nie zawsze jednak mamy możliwość wypicia wszystkiego od razu. W takim przypadku powinien on trafić jak najszybciej do lodówki w szklanym i szczelnym pojemniku. Jest to szczególnie ważne w przypadku soku z sokowirówki. Sposób jego otrzymywania sprawia bowiem, że szybko się utlenia, tracąc wartości odżywcze. W związku z tym nie może on być przechowywany zbyt długo. Okres ten da się jednak wydłużyć, dodając doń pulpy miąższowej lub cytrusy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here