Kilka najczęstszych błędów użytkowników sokowirówek

0
37

Jeśli podjęliśmy decyzję o zmianie nawyków żywieniowych i chcemy samodzielnie wykonywać świeżo wyciskane soki, musimy odpowiednio zadbać o naszą sokowirówkę. Chyba nikt nie lubi, gdy nasze urządzenie się psuje. Czasami nie mamy na to wpływu, ale często zdarza się, że naszym działaniem przyczyniamy się do powstawania wady. Jakich błędów unikać?

zdrowy sok z pomarańczy

Mycie w zmywarce

Nie wszystkie części sokowirówek można myć w zmywarce. Zanim zabierzemy się za czyszczenie poszczególnych elementów, należy szczegółowo zapoznać się z instrukcją. Wysoka temperatura zmywarki czy zbyt gorąca bieżąca woda i detergenty mogą zniszczyć i zdeformować uszczelki czy inne części. W efekcie prowadzi to do przeciekania, pogorszenia wydajności czy samych problemów z ponownym montażem. Co więcej, wysoka temperatura może także prowadzić do uszkodzenia magnetycznych czujników, w które są wyposażone niektóre urządzenia. Te sensory sprawiają, że ponowne uruchomienie sprzętu będzie niemożliwe.

Płukanie w gorącej wodzie

Podobnie, jak w przypadku mycia w zmywarce, nie powinniśmy czyścić części w gorącej wodzie. Jeśli woda nas parzy, nie będzie odpowiednia do mycia sokowirówki. Temperatura strumienia nie może przekroczyć 80 stopni Celsjusza. Nie powinniśmy także wkładać części do suszarki do naczyń czy pieców.

Stosowanie sztućców do popychania

Kolejnym błędem jest stosowanie noży czy widelców do popychania warzyw czy owoców. Służy do tego jedynie popychacz. Nie stosujemy bezmyślnie przedmiotów, które mamy pod ręką. Znacznie łatwiej będzie najpierw pokroić owoce czy warzywa i wrzucić je w kawałkach do sokowirówki. Nieprawidłowe działanie może skończyć się awarią sprzętu. Nóż czy widelec mogą się złamać, a wałek ślimakowy zostanie zarysowany, pęknięty lub złamany. Podobnie może stać się z korpusem.

Niestosowanie popychacza

Powyższego błędu można łatwo uniknąć. Wystarczy cały sprzęt trzymać w jednym miejscu, abyśmy nie musieli gorączkowo szukać potrzebnych części. Jeśli zgubiliśmy oryginalny popychacz dołączony do zestawu, możemy zamówić nowy w sklepach stacjonarnych czy internetowych. Awaryjnie jako popychacza można użyć marchewkę.

Przeładowanie urządzenia

Często zdarza się tak, że chcemy jak najszybciej cieszyć się ulubionym napojem. Jeśli mamy sokowirówkę wolnoobrotową, jak sama nazwa wskazuje, nieco dłużej zajmuje przygotowanie napoju, jednak możemy się za to cieszyć doskonałymi walorami smakowymi i całą gamą wartości odżywczych. Jeśli pośpiesznie będziemy wkładać kolejną porcję warzyw czy owoców, nie przyspieszymy działania, a jedynie je utrudnimy. Sprzęt może nie nadążać z wyciskaniem produktów, co prowadzi do przecieków.

Niedopasowane tempo

Zasada jest prosta – musimy zwolnić. Urządzenie pracuje w określonym czasie, dlatego musimy dopasować tempo podawania surowca do tempa pracy sokowirówek. Wcale nie spowolni to procesu wyciskania, za to pozwoli uniknąć awarii spowodowanej przeładowaniem. Podajemy po jednym kawałku surowca na raz. Czekamy, aż sprzęt skutecznie sobie z nim poradzi, a dopiero później podajemy następny. Warto również uprzednio pokroić warzywa i owoce dla bezpieczeństwa.

Dokładne mycie

Wiele osób niedostatecznie dba o swoje urządzenia. Chodzi tutaj o dokładne, kompleksowe mycie. Na elementach nie może pojawiać się rdzawy osad. Nie dopuszczamy również do sytuacji, gdy mikrootworki sit są zatkane, a uszczelki pokryte pleśnią. O tym jak należy myć sokowirówkę możesz przeczytać w internecie. Pamiętaj – to nie tylko niezdrowe dla naszego organizmu, ale również szkodliwe dla samego sprzętu.

Szkodliwe osady

Jeśli mineralny osad odkłada się przez długi czas, zatyka mikrootwory sitka, a tym samym utrudnia swobodny przepływ płynu. Jego nadmiar zatrzymuje się wewnątrz sita, nie nadążając wypływać przez zatkane otwory. Efektem jest wzrost ciśnienia wewnątrz korpusu oraz spadek wydajności sokowirówki. Z kolei brązowy osad działa niczym papier ścierny.

Więcej o przyczynach powstawania osadu mineralnego dowiesz się tutaj.

By cieszyć się przepysznym świeżym napojem przez długi czas, musimy zadbać o nasz sprzęt. Wystarczy stosować się do powyższych wskazówek, aby uniknąć przykrych awarii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here