Jak prawidłowo i dokładnie wyczyścić sokowirówkę?

0
81

Chyba każdy, kto choć raz w życiu korzystał z sokowirówki, ma nieprzyjemne wspomnienia związane z czyszczeniem tego sprzętu. Tyczy się to szczególnie nieco starszych modeli. Dlatego też postanowiliśmy przygotować ten krótki poradnik, dzięki któremu wyczyszczenie sokowirówki będzie mniej czasochłonne.

Jak najłatwiej czyścić sokowirówkę?

Złota zasada łatwego czyszczenia jest bardzo prosta — najlepiej zacząć zaraz po zakończeniu pracy urządzenia. Tyczy się to też zresztą innego małego sprzętu AGD jak mikser czy blender. Usuwanie zanieczyszczeń pójdzie nam zatem nieporównywalnie szybciej, jeśli nie pozwolimy resztkom zaschnąć. Dzięki takiemu podejściu unikniemy bowiem bardzo uciążliwego i czasochłonnego szorowania zabrudzeń.

część sokowirówki

Co będzie pomocne w czyszczeniu sokowirówki?

Choć sama tylko bieżąca woda pozwoli nam wstępnie opłukać naszą sokowirówkę, do jej dokładnego wyczyszczenia potrzebować będziemy jeszcze kilku rzeczy. W całym procesie pomocne będą:

  • płyn do mycia naczyń,
  • gąbka kuchenna,
  • szczoteczka do zębów lub szczotki do butelek w różnych rozmiarach,
  • cytryna,
  • ściereczka z mikrofibry.

W jakiej kolejności czyścić poszczególne elementy?

Pierwszym krokiem będzie oczywiście usunięcie resztek z przeznaczonego na nie pojemnika. Warto przy tym pamiętać, że nie wszystko nadaje się wyłącznie do kosza na śmieci. Przykładowo ścinki z marchewek można z powodzeniem wykorzystać do zrobienia ciasta lub babeczek. Jeśli weźmiemy się za zmywanie odpowiednio szybko, umycie takiego pojemnika będzie bardzo proste — wystarczy bieżąca woda, trochę płynu do naczyń i gąbka. W innym wypadku trzeba go będzie przez dłuższą chwilę pomoczyć w wodzie. Podobnie postępujemy z innymi plastikowymi elementami.

Dobrze, mamy już za sobą najłatwiejszy krok. Pora przejść do sedna — czyszczenia sita. Tutaj niestety już nie obejdzie się bez szorowania. Świetnie sprawdza się przy tym szczoteczka do zębów lub mała szczotka do butelek. Warto przy tym pamiętać, że grubsze resztki najlepiej jest usuwać na sucho. Natomiast z małymi drobinkami zatykającymi otwory lepiej jest radzić sobie na mokro. Wystarczy tylko zwilżyć szczoteczkę ciepłą wodą i dodać trochę płynu do naczyń. Szczoteczka okaże się też nieoceniona w przypadku, gdy nasza sokowirówka nie ma wbudowanego pojemnika na sok. Nadaje się bowiem idealnie do czyszczenia wyprowadzającego napój lejka i innych zakamarków. Po wyczyszczeniu wszystkie miejsca, w których mogą się zbierać bakterie, powinno się zdezynfekować specjalnie do tego przeznaczonymi środkami.

Na koniec pozostaje przetarcie obudowy wilgotną ściereczką i później wytarcie jej jeszcze raz na sucho. Zaraz, zaraz, a po co była ta cytryna? Przyda się ona do usuwania klejących się zabrudzeń z obudowy. Trzeba tylko przetrzeć takie resztki plasterkiem owocu i później wytrzeć do sucha ściereczką. Po lepkiej plamie nie będzie nawet śladu.

A może jednak zmywarka?

W tej kwestii jest ten problem, że nie każdą sokowirówkę można myć w zmywarce. Informacje na ten temat powinny być zawarte w instrukcji obsługi. Jeśli producent dopuszcza taką możliwość, możemy śmiało wspomóc się zmywarką. Warto jednak pamiętać o wstępnym wyczyszczeniu, opłukaniu i zdezynfekowaniu poszczególnych elementów przed włożeniem ich do tej maszyny. Przed pierwszym myciem sokowirówki, sprawdź jakich błędów unikać i o czym pamiętać.

Podsumowanie

Choć mycie sokowirówek nie należy do najprzyjemniejszych czynności, nie musi ono wcale zabierać dużo czasu. Szczególnie gdy dysponujemy nowoczesną sokowirówką z funkcją QuickClean. Pracę możemy sobie także znacznie ułatwić, korzystając choćby z bardzo przydatnej szczoteczki do zębów. Poza tym część sprzętów tego typu można też myć w zmywarce. Trzeba to jednak skonsultować z instrukcją. Może się bowiem okazać, że nasz model sokowirówki jest wrażliwy na wysokie temperatury i mycie w zmywarce uszkodziłoby go nieodwracalnie. Podczas czyszczenia sokowirówki powinno się też pamiętać o jej dezynfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here