Sok z winogron z sokowirówki – ważne właściwości

0
1127

Bardzo lubimy jeść winogrona, ale w sklepie lub na targu najczęściej wybieramy owoce importowane z innych krajów. Wyróżniają się wielkością i słodkim smakiem. Bardzo rzadko kupujemy mniejsze i trochę kwaśniejsze winogrona polskie. To błąd.

Wartości odżywcze winogron

Winogrona zawierają wiele cennych składników, przede wszystkim witaminy (B, C, P). Szklanka soku ze świeżych winogron całkowicie zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na witaminę B. Jeszcze więcej winogrona mają związków mineralnych. To przede wszystkim potas, magnez, fosfor, wapń, magnez, cynk, chlor, miedź, bor, jod. Wszystkie te składniki mają ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania poszczególnych organów oraz układu krwionośnego i nerwowego. Szczególne znaczenia mają licznie występujące w winogronach flawonoidy, czyli naturalne przeciwutleniacze zwalczające wolne rodniki odpowiedzialne za rozwój komórek nowotworowych. Najwięcej flawonoidów zawierają skórka i pestki winogron.

Kto powinien pić soki z winogron

Świeży sok z winogron zalecany jest przede wszystkim dla osób cierpiących na:

  • nadciśnienie,
  • choroby krążeniowe,
  • choroby skóry,
  • choroby serca.

Wielu lekarzy zaleca soki z winogron osobom po przebytych operacjach, zwłaszcza nowotworowych. Szklanka soku dziennie znacznie przyspiesza proces rekonwalescencji i blokuje ponowny rozwój komórek rakowych.

Soki z winogron na cały rok

Największe właściwości odżywcze ma świeży sok z ciemnych winogron, to on zawiera najwięcej cennych składników. Dla diabetyków lepszy jest sok z niedojrzałych winogron zielonych, który zawiera mniej cukru.

Jak przygotować świeży sok z winogron?

To jeden z najprostszych soków do przygotowania. Winogrona trzeba umyć i oderwać od kiścia. Całe owoce wrzucamy do sokowirówki i sok gotowy. Lepsze właściwości odżywcze będzie miał sok przygotowany na wolniejszych obrotach. Co prawda nie będzie całkiem klarowny, ale zachowa więcej składników odżywczych. Taki sok należy wypić od razu lub po kilku godzinach trzymania w lodówce.

sok z winogron z sokowirówki

Sok na zimę

Sezon na najlepsze winogrona to wrzesień i październik. Wtedy są najbardziej dojrzałe i zawierają najwięcej cennych składników. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by przygotować pełnowartościowy sok na zimę.

Sok przeznaczony do dłuższego przechowywania wymaga pasteryzacji. W internecie można znaleźć przepisy kulinarne, które podpowiadają jakie powinny być proporcje między sokiem i wodą. Należy wybrać ten, który dodatek wody ma najmniejszy. Niezbędny będzie także dodatek cukru, który będzie pełnił funkcję środka konserwującego.

Sokowirówka do winogron

Wbrew pozorom winogrona są owocami twardymi i sokowirówka o małej mocy sobie z nimi nie poradzi lub trzeba będzie wielokrotnie przerywać pracę, co skutecznie może zniechęcić.

Minimalna moc sokowirówki do winogron powinna wynosić 800 W i bezwzględnie sito ze stali nierdzewnej. Wysokiej jakości sito bez problemu poradzi sobie z pestkami i twardą skórką, a to one zawierają najwięcej antyoksydantów i mają działanie antynowotworowe.

Najlepszy byłby model z możliwością regulowania prędkości obrotów. Na niższych można wyciskać soki z winogron, porzeczek, ziemniaków, na wysokich z marchewki, buraka, kalarepy.

Dodatkowe funkcje nie bez znaczenia

Większość modeli sokowirówek ze średniej półki wyposażonych jest w blokadę kapania. Ta pozornie błaha sprawa zapobiega kapaniu soku i pozwala na utrzymanie porządku na blacie kuchennym.

Bardziej zaawansowane modele posiadają funkcję regulacji gęstości soku. Dzięki temu można uzyskać zarówno soki bardzo klarowne, jak i soki typu nektarowego. Te drugie zawierają więcej substancji odżywczych.

Bardzo wygodna jest funkcja szybkiego mycia. Po wykonaniu soku do urządzenia należy nalać wodę i na chwilę ją uruchomić. Potem poszczególne elementy można dokładnie wymyć w zmywarce, choć często jest to już zbędne.

Zobacz również inne przepisy na domowe soki.

Sokowirówka to urządzenie nie tylko ułatwiające pracę, ale przede wszystkim zapewniające zdrowie. Żadne soki bio, eko, jednodniowe, nie mają tak dużo substancji odżywczych, jak świeże soki samodzielnie przygotowane w domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here