Sokowirówka czy wyciskarka — Którą wybrać?

0
54

Mimo że na pierwszy rzut oka wybór ten może się wydawać prosty, dobór odpowiedniego urządzenia bywa kłopotliwy. Choć ogólnie rzecz biorąc, obie kategorie tych maszyn spełniają tę samą funkcję, różnią się zasadami działania, wydajnością oraz konsystencją otrzymywanego soku. Mają też odmienny zakres „obsługiwanych” owoców i warzyw. W niniejszym tekście przybliżymy nieco oba te urządzenia, dzięki czemu łatwiej będzie wybrać to, które najbardziej odpowiada preferencjom danej osoby.

Sokowirówka

Zasadniczo urządzenia tego typu są częściej spotykane w domach. Ich popularność tłumaczą bez wątpienia dwie cechy — cena i szybkość pracy.

pozyskiwanie soku z pomarańczy

Ogólne zasady działania sokowirówek

Głównym elementem sokowirówki jest wirujące sito o ściankach posiadających mikrootwory. Najczęściej na dnie tego sitka znajdują się małe ostrza. Ten centralny element obraca się podczas pracy z dużą szybkością (zależnie od modelu będzie to 6000-12000 obrotów/min). Wirujące wraz z sitem ostrza dokładnie ścierają włożony doń np. kawałek gruszki. Uzyskuje się w ten sposób jednolitą masę, która jest dociskana do bocznych ścianek sita dzięki wytworzonej przez jego obroty sile odśrodkowej. W efekcie z tak potraktowanego miąższu wydobywa się sok, który jest odprowadzany wspomnianymi mikrootworami. Następnie wypływa on przez otwór spustowy do podstawionego naczynia lub zbiornika sokowirówki. Pozostały po tym procesie mokry miąższ jest później usuwany ręcznie lub automatycznie przez osobny otwór wylotowy — zależnie od modelu. Trzeba przy tym zaznaczyć, że urządzenia posiadające opcję automatycznego usuwania miąższu mogą pracować w sposób ciągły, ale uzyskuje się w ten sposób mniej soku z pojedynczego cyklu.

Jaki sok otrzymujemy?

Dzięki sokowirówce otrzymuje się sok o dość klarownej i rzadkiej konsystencji. Ma on jednak niższą zawartość składników odżywczych niż ten uzyskiwany z wyciskarki. Sokowirówki nie są bowiem w stanie efektywnie wydobywać substancji z komórek roślinnych — duża ich część pozostaje w sporej objętości miąższu. Poza tym wysokie obroty sokowirówek powodują duże napowietrzanie soku. Objawia się to warstwą piany na jego powierzchni. Taki sok nie nadaje się do przechowywania i powinien być spożyty zaraz po wyciśnięciu.Napowietrzenie sprawia bowiem, że szybko się utlenia, tracąc przy tym substancje odżywcze.
Z pomocą sokowirówki można otrzymać sok z większości gatunków warzyw i owoców. Wyjątkami są jednak owoce jagodowe, np. jeżyny, porzeczki, maliny, z których bardzo trudno uzyskać sok tą metodą. Nie sposób także efektywnie wykorzystać sokowirówki do wyciśnięcia warzyw liściastych (np. kapusta, szpinak, sałata), ziół i roślin liściastych (np. pokrzywy, trawa pszeniczna).

Wyciskarka

Urządzenia tego typu są przeważnie droższe (zwłaszcza bardziej skomplikowane modele) od sokowirówek. Rekompensują to cichszą pracą oraz szerszym zakresem wyciskanych owoców i warzyw.

Ogólne zasady działania wyciskarek

W przeciwieństwie do sokowirówek, wyciskarki należą do grona urządzeń wolnoobrotowych. Głównym elementem jest w nich wałek ślimakowy, miażdżący i wyciskający surowiec. Jest on wytrzymały i obraca się bardzo powoli — 70-120 obrotów/min, zależnie od modelu. Proces otrzymywania soku dzięki wyciskarce odbywa się w kilku etapach. Zaczyna się oczywiście od zmiażdżenia z dużą siłą miąższu. Przerywa to jego włókna i ściany komórkowe. Następnie tak potraktowany miąższ jest mocno wyciskany, co uwalnia sok nie tylko z samych komórek, ale też przestrzeni między nimi. Otrzymany sok jest później odsączany przez sitko, po czym wypływa do podstawionego naczynia. Odsączony, suchy miąższ trafia zaś do osobnego zbiornika zewnętrznego.

Jaki sok otrzymujemy?

Używając wyciskarki, uzyskujemy gęstszy i nie tak klarowny sok. Zachowuje on jednak znacznie więcej witamin, składników odżywczych i enzymów, które nie są niszczone w procesie wyciskania. Sok taki będzie tylko w minimalnym stopniu napowietrzony (cieniutka warstwa piany). Sprawia to, że ma on znacznie wydłużony okres przydatności do spożycia w stosunku do tego z sokowirówki — można go bez obaw przechowywać w lodówce nawet przez 24 godziny.
Większość modeli wyciskarek bez problemu poradzi sobie także z jagodami i surowcem liściastym.

Podsumowanie

Decydując się na sokowirówkę lub wyciskarkę, trzeba określić, jaki sok będziemy chcieli uzyskać. Ta pierwsza dostarcza szybko klarownego napoju, który powinien być spożyty zaraz po wyciśnięciu. Druga zaś pracuje wolniej, ale daje nam gęsty i bogaty w składniki odżywcze sok, który można przetrzymać w lodówce nawet przez całą dobę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here