Najlepsze sokowirówki do twardych warzyw

0
55

Soki wyprodukowane ze świeżych owoców i warzyw są bardzo ważnym elementem diety, ponieważ dostarczają do organizmu wielu witamin i minerałów. Tego rodzaju napoje możemy dostać nie tylko w sklepach i kawiarniach, ale również możemy je wyprodukować sami w domu, jeśli mamy do tego odpowiedni sprzęt.
Sokowirówki mają różne funkcje, a co za tym idzie zróżnicowaną cenę. Mogą one być przystosowane do innego rodzaju warzyw i owoców. Chociaż wydawać by się mogło, że różnice są niewielkie, jeśli się temu przyjrzymy, dowiemy się, iż nie wszystkie sokowirówki są przystosowane do warzyw twardych.

Jak więc wybrać odpowiednią do naszych upodobań sokowirówkę, która będzie służyła przez wiele lat? Oto kilka cech, na które musisz zwrócić uwagę przy wyborze.

sok z marchewki i buraków

Budowa sokowirówki

Sokowirówka składa się z pojemnika na wytworzony napój, pojemnika na miąższ, silnika, korpusu oraz z sita i noży ścierających, które są najważniejszymi elementami i powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Noże odpowiadają za jakość wykonanego napoju owocowego, ponieważ im są lepsze, tym lepiej przecierają warzywa, a co za tym idzie, więcej go wydobywają. Powinny być trwałe i wykonane bardzo solidnie, dzięki czemu zapobiegniemy wczesnemu tępieniu się noży.
Pokrywa sokowirówki to duży otwór tzw. komin, przez który wrzucamy składniki na nasz napój. Następnie dostają się one do sita, które posiada specjalne szczeliny, dzięki którym, gdy uruchomimy urządzenie, ostrza razem z sitem rozcierają warzywa i owoce.

Sita w sokowirówce

Przy zakupie sokowirówki możemy dostrzec, iż są dwa rodzaje sit:

sita z tworzyw sztucznych,
sita ze stali nierdzewnej.

Sita ze stali nierdzewnej są uznawane za trwałe i bardziej efektywne, a te z tworzyw sztucznych często są problematyczne i czasem istnieje konieczność płukania ich podczas pozyskiwania napoju. Sita niskiej jakości są wykonywane zazwyczaj z plastiku i nie potrafią dobrze ciąć twardych owoców i warzyw.

Moc sokowirówki

Sokowirówka powinna być wyposażona w silnik o dużej mocy, ponieważ wtedy staje się efektywniejsza. Gdy chcemy przerabiać warzywa takie jak seler czy burak powinniśmy zainwestować w urządzenie o mocy od 300 W do 600 W, ponieważ tylko takie urządzenia poradzą sobie z twardymi produktami i nie będą się przegrzewały.

Napęd

Niektóre sokowirówki wyposażone są w dwa rodzaje napędów. Spowodowane jest to tworzeniem napojów z różnego rodzaju produktów. Do owoców i warzyw twardych używamy większych obrotów, a do owoców miękkich mniejszych, zgodnie z potrzebami.

Pojemnik na odpady

Im większy pojemnik na odpady, tym przyjemniejsza i szybsza produkcja napoju, ponieważ rzadziej będziemy musieli go opróżniać. Wielkość pojemnika to od 0,5 do 3,5 litrów.
Zaleca się również wybrać urządzenie z wyjmowanym pojemnikiem na miąższ, ponieważ ułatwia to czyszczenie sokowirówki i co ważne można to robić bez demontowania urządzenia.

Przegrzewanie się sokowirówki

Ten robot kuchenny może się przegrzewać, dlatego niektóre modele wyposażone są w specjalny system przed tym zabezpieczający. System włącza się sam, gdy urządzenie wyczuje wyższą temperaturę. Działa to tak, iż urządzenie samo się wyłącza, dzięki czemu nie musimy nad tym czuwać. Należy wtedy odłączyć sokowirówkę od zasilania. Jest to naprawdę skuteczna opcja.

Głośność sokowirówki

Hałas to najmniej lubiany element tworzenia napoju sokowirówką. Jej mechanizm przy włączeniu i przetwarzaniu produktów pracuje, co sprawia, że wytwarza głośne dźwięki, zwłaszcza przy pracy na najwyższych obrotach. W niektórych sokowirówkach wprowadzane są specjalne mechanizmy tłumiące ten dźwięk, jednakże ciężko jest ukryć ten charakterystyczny odgłos.

Podsumowanie

Przy zakupie sokowirówki do twardych warzyw musimy zwrócić szczególną uwagę na jej silnik, ponieważ jeśli będzie on zbyt słaby, urządzenie nie poradzi sobie z produktami i będzie się często przegrzewało.
Ważnym jest również, aby posiadała pojemnik na odpady, co znacznie ułatwi nam pracę, a jeśli chcemy, aby urządzenie posłużyło nam na wiele lat, wybierzmy sito ze stali nierdzewnej, które jest znacznie trwalsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here